Меню сайту
Категорії каталога
Зачинено [86]
Музей архітектури [23]
Земельні питання [4]
Будівництво, інвестиції, облік [28]
Реставрація [0]
Форма входу

+ Український Тиждень. Новини

Інформаційна картина дня від українського часопису "Тиждень".

добавить на Яндекс
З ПИТАННЯ РОЗМІЩЕННЯ БАНЕРНОЇ РЕКЛАМИ ЗВЕРТАЙТЕСЬ ЗА ТЕЛ.0685860339
Публікації

Про трудові права в карантині

Якщо мене звільняють на час карантину, а я не хочу йти, що робити? Через карантин звільнити не можуть, не існує такої підстави: «карантин». І звільнити вас просто так під час карантину не можна. Потрібно, щоб була офіційна підстава, зазначена в Кодексі законів про працю. Це може бути прогул, невиконання службових обов'язків, реорганізація чи скорочення. І вас мають повідомити про звільнення. Ваш керівник може примушувати вас звільнитися, написати заяву за власним бажанням або за згодою сторін. На таке звільнення погоджуватися не варто. Адже якщо ви напишете таку заяву, оскаржити її буде неможливо. Скажіть, що це карантин, обмежувальні заходи, і така ситуація склалася по всій країні. Можете також сказати, що буде звернення в Державну службу з питань праці. Якщо тиск зчиняється на весь колектив — поговоріть із іншими співробітниками і напишіть керівнику колективне звернення.

Ми зі свого боку рекомендуємо найманим працівникам так само звертатись до спеціалізованих громадських організацій або утворювати громадські організації для захисту своїх прав, і не тільки трудових.

Директор відправляє мене у неоплачувану відпустку, а я не хочу Відпустку за власний рахунок можете брати лише ви і за власним бажанням. Якщо вас примушують її брати, то це порушення. Тому на таку відпустку не потрібно погоджуватись, якщо ви не хочете. У кожного є щорічна оплачувана відпустка, яку ми плануємо, аби поїхати, наприклад, на море. Ці дні можна поділити, як вам буде вигідно. Також передбачені щорічні додаткові оплачувані відпустки (до 10 днів) для тих, хто виховує дітей віком до 14 років. Але якщо у вас кілька дітей чи дитина з інвалідністю, то максимальна її тривалість може сягати й 17 днів. Таку відпустку може взяти жінка, яка працює. Це стаття 19 закону про відпустки. Щодо відпустки за власний рахунок та її тривалості. В таку відпустку ви могли піти на 15 днів. Але проєкт закону для запобігання коронавірусу №3219, який прийняли, знімає ці обмеження. Це означає, що на період карантину ви можете перебувати у відпустці за власний рахунок, а через деякий час піти у ще одну відпустку за власний рахунок.

Чи можна контролювати межі неоплачуваної відпустки, якщо я вже на неї погодився? Ви можете написати в заяві, наприклад, «прошу відправити мене у відпустку без збереження заробітної плати строком на три тижні чи на період карантину». Ви маєте право самі вирішувати, скільки часу вам потрібно на відпустку. Хочу запропонувати керівникові: я працюватиму вдома, але в неоплачувану відпустку не піду. Думаєте, зголоситься? В українському трудовому законодавстві дистанційна робота не регулюється, як би нам цього не хотілося. У новому прийнятому законі №3219 написали, що роботодавці можуть доручати працівникам працювати з дому. Ключове тут «можуть доручати». Тобто це не обов’язок, а право. Тому, щоб піти на дистанційну роботу, ви самостійно можете звернутися до роботодавця із заявою. Тоді ваш керівник видає наказ, який переводить вас на дистанційну роботу. Якщо я працюю як ФОП, а мій знайомий взагалі неофіційно працевлаштований, то чи можемо ми попросити про оплачувану відпустку? У неофіційно працевлаштованих співробітників немає оплачуваної відпустки. Проте, якщо роботодавець уже взяв людину неофіційно на роботу, то він має нести за це відповідальність. І чи давати співробітнику оплачувану відпустку — це вже на його розсуд, чи він залишається соціально відповідальним у такій ситуації. Але оплачуваної відпустки та лікарняного у неофіційно працевлаштованих немає. ФОПам відпустку та лікарняний оплачує сам ФОП. Він — підприємець і сам забезпечує себе роботою. Відпустка у ФОПа може бути, і він може сам вирішити, коли в неї піти. Зараз я працюю вдома. Мені можуть платити менше за дистанційну роботу? Ситуацію, що склалася зараз, варто кваліфікувати як «простій» на підприємстві. «Простій» регулюється Кодексом законів про працю, а оплата під час простою регулюється статтею 113 цього Кодексу. Під час «простою», коли склалася виробнича ситуація, яка загрожує здоров'ю працівників, за ними зберігається середній заробіток. Він рахується для кожного працівника окремо: беруть його середню заробітну плату впродовж року і розраховують на місяць. Це ідеальна ситуація і вона має бути для всіх підприємств. Але «простій» потрібно правильно оформити. Для цього має бути наказ керівника і має бути визначено, як співробітники працюють за таких умов. Роботодавець каже, що якщо я працюю з дому, у мене буде ненормований графік. І тепер я працюю і вдень, і вночі. Це взагалі нормально? Ні, це не нормально. Навіть якщо це робота з дому — повинен бути графік. І умови роботи з дому ваш керівник має прописати у своєму наказі, аби не було подібних зловживань. Якщо роботодавець змушує ходити на роботу до офісу, але я ледве поміщаюся зранку в маршрутку, масок немає, антисептиків на роботі — теж. Що робити? Закон не зобов'язує перевести всіх працівників на роботу вдома. Тут уже відповідальність кожного роботодавця. Якщо все ж таки потрібно ходити до офісу, то треба апелювати до того, що роботодавець, згідно з Кодексом законів про працю і Законом України «Про охорону праці», зобов'язаний організувати безпечні умови праці. Безпечні умови праці сьогодні — це і маски, і антисептики та інші необхідні речі. Мене посилають у відрядження під час карантину, я боюся за своє здоров'я Якщо не погодитесь, то це можуть кваліфікувати як порушення трудової дисципліни. Хто може відмовитися і має повне право не їхати? Це вагітні жінки й жінки, що мають дітей віком до трьох років. Їх узагалі заборонено направляти у відрядження. Усі інші працівники можуть апелювати до того, що потрібно організовувати безпечні умови праці, якщо бачать, що відрядження може створити загрозу здоров'ю. Чи можу я просити, щоб директор під час карантину зменшив на мене навантаження, але заплатив ту саму заробітну плату, адже я ще й дітей нянчу? Просити, звичайно, можна все, але роботодавець не зобов'язаний платити ту саму заробітну плату за менші години роботи. Які варіанти для вас: дистанційна робота, або ж можна попросити, щоб вас перевели на неповний робочий час. Але, відповідно, зарплата буде меншою, тобто відповідною до відпрацьованого часу. Чи можу я піти в оплачувану відпустку відзавтра, бо вже не працює садочок, а мені треба дивитися за дитиною на карантині? У нас за загальним правилом оплачувані відпустки надавалися за графіком. Люди приблизно знали і домовлялися, коли їм піти у відпустку. Якщо склалася така ситуація і хочете піти у відпустку прямо зараз — ви все одно маєте попередити про це свого керівника, на це має бути його згода. Адже вашу відсутність можуть порахувати як прогул. Оскільки члени громадської організації за визначенням працюють дистанційно та перебувають у повній бойовій готовності то особливих змін в нашому житті не відбулось.

Рівненський клуб "Правовий всеобуч"



Джерело: http://In my head
Категорія: Будівництво, інвестиції, облік | Додав: archinfo (23.03.2020) | Автор: Фінгерт Юрій Юрійович E W
Переглядів: 57 | Теги: трудові права, робота в карантин, Карантин | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Друзі сайту
 
 
Українська експертно-правова лабораторія Юрія Мачулянського © 2021
Конструктор сайтів - uCoz