- Чого це ми повинні засипати ці ями? Це не наша теплотраса! - каже "Київенерго”.- Так і не наша ж! - відповідає власник будинку, біля якого з’явилися ями.
- Ми надішлемо офіційного листа, що це не наше! - гукає "Київводоканал”.
Вже другий ранок над проваллями у Маріїнському парку збирається районна комісія і вирішує, що ж спричинило просідання грунту, і хто має за це відповідати.
Ями утворилися в понеділок вночі. Всього їх три.
Перша - у п’яти метрах від огорожі будинку на Грушевського, 9-а. Цей будинок над дніпровською кручею побудували в півтора рази вищим, ніж було дозволено. Рік тому тут також провалювався асфальт. Але в комісії ніхто не пов’язує скандальний будинок з новою ямою діаметром близько метра. Її швидко засипали.
Підозрюють давно покинуту теплотрасу, яка вела невідомо куди, а потім була заварена. Якби з неї витекла вода і винесла частину грунту, то це могло б стати причиною провалля. Але труба була заварена.
- Ми там воду не знайшли, - заявив один з рятувальників Міністерства надзвичайних ситуацій, який брав участь у комісії.
Теплотрасу все одно вирішують про всяк випадок демонтувати.
Яма друга. Сто метрів до будинку на Грушевського, 9-а, посеред парку.
Ця яма виглядає найбільш загрозливо. Коли заглядаєш всередину, замислюєшся, а що під твоїми ногами.
Причиною комісія впевнено називає воду.
- Це 100% вода, - стверджують працівники Спеціалізованого управління підземних та протизсувних робіт (СУППР). Вони знаються на всіх проваллях та зсувах у Києві. - Тут поряд проходить діюча теплотраса і знаходиться теплова камера. Ми у вівторок всією комісією зафіксували витікання води.
У цей момент один з працівників "Київенерго” відкриває люки над теплокамерою. Все ціле, неушкоджене, води немає.
Яма третя. Діаметром метр, глибиною теж. Вона далі за інші від будинку-гіганта.
- Це може бути депресія в рельєфі. Збирається вода в грунті, потім разом вимивається. Снігу ж скільки було. Або навіть від коренів дерева. Раніше тут могло рости дерево, потім його викорчували і неправильно засипали землю. Могли бути пустоти, - припускає спеціаліст з управління підземних та протизсувних робіт.
Насправді, провали у Маріїнському - чергове попередження забудовникам центру, тим, хто купує в них квартири і всім небайдужим киянам. Київ стоїть переважно на льосових грунтах, схожих за складом на дрібний пісок. Вони легко просідають та розмиваються водою. Ось чому геологи проти забудову схилів і взагалі перевантаження центру будинками. Плюс за ремонт водогону та каналізації. Експерти заявляють про це вже не вперше - наприклад, коли провалився Дніпровський узвіз. Над ним будували ще один "будинок-монстр”. Але за керування Леоніда Черновецького будівництво нового каналізаційного колектору фактично припинилося. А забудова центру триває.