У селищі Глиняни Золочівського району Львівської області представники місцевої громади почали розбирати стару бляху на дерев'яній церкві, щоб замінити покрівлю та покрити бані храму блискучою "позолоченою" бляхою, а це категорично заборонено для дерев'яних храмів. Повідомив lviv.expres.ua Орест Шейка, голова комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації Львівської обласної ради. "Сьогодні до села Глиняни Золочівського району виїхали представники ГУ МВСУ у Львівській області, прокуратури, управління охорони історичного середовища області та профільної комісії Львівської облради, щоб заборонити це робити", -- каже Орест Шейка.
Довідка. Дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці датована XV століттям і є одним з найстаріших храмів Галичини.
* * * * *
Тризрубна одноверха святиня, розташована у центральній частині селища, на вул. Шевченка і є пам'яткою архітектури національного значення. Її ввважають однією з найстаріших дерев'яних церков Галичини, адже походить з кінця XIV - початку XV ст. Є версія, що таких храмів у світі збереглося всього шість: два - в Україні (в Глинянах та на Закарпатті), два - у Польщі, один - у Чехії і ще один - в Угорщині.
Кажуть, сюди приходив помолитися за щасливу долю українського народу гетьман Іван Мазепа, а два старезні ясени на подвір'ї посадив сам Богдан Хмельницький. Під час пожеж, які не пошкодували жодної споруди у Глинянах, тільки ця дерев'яна церква єдина вціліла у вогні.
За однією з легенд, яку розповіла о. Дмитру Майкуту старенька мешканка селища, під час останньої страшної пожежі у 1867 році, єврейка - жителька містечка, - побачила, що над старенькою дерев`яною церквою стоїть у повітрі жінка, Матір Божа, і тримає розпростерті руки, мовби накриваючи її. Вогонь, розповідала очевидиця, доходив до вікон і, як хвилі, відкочувався від дерев'яних стін - бруси церкви не горіли.
Сьогодні вони фізично нічим не захищені, але духовно - так. Взагалі, форма святині не звична - складається враження, немов її до половини закопали у землю. Якщо забрати велику шоломову баню з ліхтарем, то будівля буде нагадувати стару сільську хату. До гранчастого вівтаря з південної сторони прибудована ризниця, а бабинець, мабуть, раніше розбудували на захід.
Церква потребує реставрації і мешканцям Глинян дуже важливо, щоб її зберегти, адже для них вона, як оберіг. Правду кажуть - віра творить чудеса... За матеріалами видання "Львівський експрес"
|